Артеріальна гіпертензія (АГ) залишається провідним фактором ризику смерті на глобальному рівні. Діагноз встановлюється, якщо артеріальний тиск (АТ) періодично (більше 4 разів) або постійно протягом місяця підвищувався вище 140/90 мм рт.ст. Смерть, пов’язана з гіпертонією, найчастіше трапляється в результаті ішемічної хвороби серця, геморагічного інсульту та ішемічного інсульту, які, за оцінками, становлять 4,9, 2,0 та 1,5 мільйона смертей відповідно. Не менш важливе ураження органів-мішеній (часто безсимтпомно) на фоні АГ: очі (сітківка), нирки, серце, головний мозок, що призводить до інвалідізації та зниження якості життя. Основною причиною є недосягнення цільових рівнів АТ та нерегулярний прийом препаратів пацієнтами.
Ресурс: https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehy339
Основні апарати для вимірювання АТ: механічні та автоматичні/полу автоматичні. Механічні більш точні та їм надається перевага, якщо у Вас аритмія (фібриляція передсердь, екстрасистолія тощо). У інших випадках можна використовувати автоматичні/полу автоматичні, але умови вимірювання повинні бути максимально ідентичні кожного разу для мінізування хибних значень АТ.
Експерти рекомендують прилади для плеча для домашнього вимірювання АТ, тоді як використання зап’ястя та пальців не рекомендується.
Монітори, які вимірюють тиск на зап’ясті та пальцях, стали популярними, але важливо усвідомити, що систолічний («верхній») та діастолічний («нижній») тиск істотно різниться в різних частинах артеріального дерева:відмічається збільшення систолічного тиску та зменшення діастолічного тиску у більш дистальних артеріях (розташований далі від серця, плечової артерії).
Важливо вимірювати артеріальний тиск не один раз, оскільки він коливається протягом дня. Це також може змінитися внаслідок фізичних навантажень, стресів, болю, сильної спеки чи холоду. Але таке підвищення артеріального тиску є лише тимчасовим, і воно незабаром приходить в норму.
Цільові рівни АТ для пацієнтів з артеріальною гіпертензією згідно діючим рекомендаціям (ESC 2018)
- У пацієнтів ДО 65 років цільовий рівень нижчий -120-129 мм рт.ст. САТ
- 65-80 років -130-139 мм рт.ст. САТ
- БІЛЬШЕ 80 років -130-139 мм рт.ст. САТ, якщо нормаль переноситься
Цільовий рівень ДАТ нижче 80 мм рт.ст. рекомендований для всіх пацієнтів!
САТ- систолічний артеріальний тиск («верхній»), ДАТ – диастолічний артеріальний тиск («нижній»)
Початковим етапом вимірювання АТ є визначення відповідного розміру манжети (залежить від окружності рук), за необхідністю, можна придбати додаткову манжету до базової, яка йшла у комплекті з апаратом у спеціалізований магазинах медичної техніки.
КОЛИ ВИМІРЮВАТИ АТ?
- Вимірюйте АТ щодня 2 рази на добу у приблизно однаковий час.
- Проводьте виміри до прийому препаратів, їжі або інтенсивних фізичних навантажень. Наприклад, вранці після чистки зубів, ввечері до вечері.
ЕТАПИ ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ (АТ):
- Перед початком вимірювання ви повинні відпочити 5-10 хвилин у сидячому положенні у спокійній обстановці (виключити телевізор, тощо).
- Положення тіла – сидячі на помірно твердій поверхні (стілець), ноги на підлозі, (спина опирається на спинку стільця), нижні кінцівки зігнуті у колінних суглобах під кутом у 90°, НЕ СХРЕЩУВАТИ.
- Рука — зазвичай, ліва. За виключенням ситуацій, коли на правій руці АТ значно вищий, ніж на лівій. У цьому випадку у подальшому АТ вимірюють та орієнтуються на рівні показників правої руки. Руку потрібно звільнити від одягу. Якщо Ви закотили рукав, то він не повинен стискати плече та передавлювати судини.
- Положення руки — розташувати руку так, щоб ліктьовий згин був на рівні серця. Найкраще покласти руку на стіл, трохи вище попереку.
- Манжету розміщують посередині плеча на рівні серця, щоб її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець.
- Якщо ви використовуєте механічний тонометр, то необхідно накачувати тиск у манжеті приблизно на 30 мм рт.ст. вашого звичайного АТ (за необхідністю, і більше). Поступово зі швидкістю 2-3 мм рт.ст. випускайте повітря із манжети, контролюйте показники на манометрі. Перший гучний тон (звук) — це показник систолічного («верхнього») АТ (скорочено — САТ). Останній гучний тон (звук)- це показник диастолічного («нижнього») артеріального тиску (скорочено –ДАТ).
- Переміряйте АТ ще раз з інтервалом у 2-5 хв. та запишіть середнє значення показників САТ та ДАТ у свій «Щоденник контролю АТ», якій потім необхідно надати своєму лікарю.
Ресурс: doi: 10.1016/j.ccl.2010.07.006, doi: 10.3121/cmr.3.1.19
Лікар-кардіолог Золотарьова Тетяна Володимирівна