“Повільний вбивця” – так часто називають підвищений артеріальний тиск (АТ), або артеріальну гіпертензію (АГ) (гіпертонічну хворобу). Це пов’язано з тим, що часто захворювання певний час не має симптомів (особливо, у сильної половини людства) і пацієнт, який має високі цифри АТ роками, може знати про це.
Здавалося б, ну є і є. І що в цьому особливого?
Річ у тім, що небезпечні не самі цифри, що відображаються на апараті для вимірювання тиску (тонометрі), а ті ускладнення, до яких вони повільно, але впевнено призводять. Органами – “мішенями” для гіпертонії є серце (гіпертрофія лівого шлуночка, ішемія, інфаркт, серцева недостатність), головний мозок (енцефалопатія, інсульт), очі (патології сітківки ока, крововиливи, аж до втрати зору), нирки (нефропатія аж до термінальної стадії ниркової недостатності), судини (аневризма “розширення” аорти з можливим розривом). І найголовніше, що практично всі ці патології розвиваються поволі, непомітно для людини, поки не з’являться виражені та часто незворотні патології.
Хоча АГ нині вважається невиліковною, як і цукровий діабет, підтримання цифр АТ на оптимальному рівні (120-140/80-90 мм рт. ст.) цілком можливе.
У лікуванні практично будь-якої хвороби першим пунктом стоїть зміна (модифікація) способу життя. Такий пункт є і в АГ.
Це вплив на умовно переборні чинники ризику: зниження ваги в разі ожиріння (особливо абдомінального), відмова від паління, зловживання алкоголем, боротьба з гіподинамією (вірогідність розвитку гіпертонії в людей, які ведуть сидячий спосіб життя, на 50% вища), обмеження споживання солі (близько 1 ч. л. на добу). Якщо у вас гіпертонія тільки в початковій стадії і цифри тиску невеликі, то іноді тільки ці заходи призводять до нормалізації тиску.
Але найчастіше лікар-кардіолог (терапевт) стикається з пацієнтами, у яких гіпертонія багато років і цифри тиску дуже високі. Тому обійтися тільки зміною способу життя не є можливим і суперечить усім сучасним стандартам лікування. Тому ваш лікар призначає медикаментозну терапію, іноді у вигляді однієї пігулки, а іноді для досягнення цільових цифр доводиться застосовувати 4-5 груп препаратів (особливо часто виникає в цьому потреба в разі розвиненої ниркової недостатності, цукрового діабету). Важливо пам’ятати, що зміни у способі життя підвищують ефективність лікарських засобів і навіть можуть дозволити знизити дози цих ліків.
Перш ніж обрати препарат, грамотний фахівець ретельно збере анамнез, оцінить наявні фактори ризику, проведе фізикальне обстеження і призначить Вам різні лабораторні аналізи та діагностичні процедури для уточнення ступеня ушкодження органів – “мішеней”, включно з клінічним аналізом крові, сечі, ЕКГ, глюкози, ліпідів крові, УЗД серця.
Для лікування АГ використовують різні лікарські засоби: інгібітори АПФ, сартани, сечогінні, бета-блокатори, антагоністи Ca тощо. Пацієнти відповідають (реагують) на препарати по-різному: у декого можуть виникнути побічні явища, які в більшості випадків можна зменшити або повністю усунути, зменшивши дозу ліків або замінивши їх на інші.
Але що потрібно пам’ятати, що гіпертонію потрібно лікувати ЩОДЕННОГО ДНЯ!!! Оскільки, знову ж таки, за аналогією з цукровим діабетом, тиск буде в нормальних межах (як цукор у крові), поки діє препарат.
Дехто може сказати: “Я іноді не п’ю таблетки 2-3 дні, а тиск у нормі”. Це пов’язано з тим, що період повного виведення в сучасних антигіпертензивних препаратів може сягати 72 год, особливо в пацієнтів із патологією нирок. Така, нібито “гра” в лікування (то п’ю, то не п’ю), може обернутися фатальною помилкою. Гіпертонічна хвороба дуже підступна і може на певний час “зачаїтися”, а потім повернутися пострілом гіпертонічним кризом із важкими ускладненнями. Тим паче, що на хронічні ускладнення можна вплинути (зменшити їхній прояв, приміром, регрес гіпертрофії міокарда лівого шлуночка), але тільки в тому разі, якщо Ваш тиск буде в оптимальних межах (120-140/80-90 мм рт. ст.) упродовж 95% часу, тобто щодня (і вдень, і вночі) понад 1 рік.
І найголовніше, не займайтеся самолікуванням!!! Неправильно підібраний препарат може тільки нашкодити! Те, що добре для сусіда, може виявитися отрутою для Вас!
Якщо у вас навіть періодично підвищується тиск, не чекайте погіршення! Зверніться до кардіолога в медичний центр “Доктор Леа” і наші фахівці допоможуть вирішити цю проблему.
Автор статті: лікар-кардіолог Золотарьова Тетяна Володимирівна.