Імунітетом називають систему різних механізмів, функціонування яких дає змогу людині виживати в умовах мінливого довкілля. Щодня організм стикається з агресивними факторами зовнішнього середовища: гельмінти, віруси, бактерії, мікроорганізми. Органи виробляють лімфоцити й антитіла, які здатні розпізнавати і боротися з чужорідними речовинами. Захисна система відіграє найважливішу роль у житті людини.
Імунна система складається з кісткового мозку, тимуса, мигдаликів, селезінки, лімфоїдних вузлів, травної, сечостатевої, дихальної систем. Кістковий мозок і тимус відіграють ключову роль, оскільки в них утворюються лімфоцити. Система імунітету виробляє десятки тисяч клітин, здатних боротися з тими чи іншими речовинами, причому кожен вид клітин відповідає за ліквідацію вузького переліку антигенів. Збої в роботі захисних механізмів призводять до підвищення чутливості до хвороб, крім того, посилюється тяжкість їхнього перебігу (з’являються ускладнення).
Чи можна підвищити імунітет?
Поширеним методом підвищення імунітету є використання стимуляторів. До таких активаторів належить кореневищ радіоли рожевої, кореня женьшеню, заманихи високої, рідкий екстракт кореневищ елеутерококу колючого, ехінацеї пурпурової, лимонника китайського. Ці речовини штучно створюють невелику стресову ситуацію для імунітету (імітація “поломки”), стимулюючи його активацію. Чи дієвий цей метод – так, безпечний – не зовсім. Якщо часто вдаватися до таких активацій, можна виснажити свою імунну систему і у випадках, коли організм зіткнеться з реальною хворобою, – протистояти вже не зможе.
Ефективніше підтримувати роботу імунітету здоровим способом життя і правильним харчуванням.
Організм має отримувати в достатній кількості необхідні вітаміни та мінерали. Це допоможе тримати імунітет у стані “бойової готовності”.
Фізичні навантаження в розумних кількостях (піші прогулянки, біг, плавання, загартовування) благотворно впливають на імунітет і загальне самопочуття.
Куріння, зловживання алкоголем, стреси – все це бажано виключити.
І наостанок, зміцнення імунітету не слід проводити без консультації фахівця, самостійно призначаючи собі препарати і вітаміни. Схему має розробляти компетентний лікар з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.