Фолікулометрія – є овуляція чи ні
Бувають випадки, коли довгоочікувана вагітність не настає тривалий час, незважаючи на ретельне планування. Відомо, що овуляція у жінок може відбуватися не щомісяця (менструальний цикл), або вона відбувається не в середині циклу, як пишуть у книжках, а на початку або наприкінці циклу. Найбільш простим та інформативним методом дослідження цього процесу є ФОЛІКУЛОМЕТРІЯ.
Це дослідження функціональної активності яєчників протягом одного менструального циклу за допомогою апарату УЗД, яким візуалізуються власне яєчники.
Говорячи простою мовою, лікар за УЗД відстежує, в якому яєчнику починає формуватися домінантний фолікул (той, де дозріє майбутня яйцеклітина), як він поводиться впродовж 1 фази циклу і потім у 2-й фазі фіксує факт наявності чи відсутності жовтого тіла (формується після розриву домінантного фолікула і виходу яйцеклітини). Бувають часто ситуації, що через різні причини домінантний фолікул не розривається і перетворюється на фолікулярну кісту.
Які показання до проведення фолікулометрії?
- Визначення днів циклу, які відповідають овуляції для підвищення або недопущення шансів зачаття;
- Первинне і вторинне безпліддя;
- Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ);
- Гормональні порушення, в т.ч. порушення менструального циклу;
- Олігоменорея;
- Кісти яєчників.
Важливо розуміти, що фолікулометрія – це не одноразове дослідження, а як мінімум 3. Оскільки за одним дослідженням неможливо зрозуміти, буде овуляція чи ні.
Моніторинг овуляції в одному циклі, в ідеалі, має проводити один і той самий лікар на одному і тому ж апараті, щоб не було похибок у дослідженні.
Процедура абсолютно безболісна і проводиться незалежно від часу доби.
Дослідження (моніторинг) починають зазвичай проводити на 6-7 день менструального циклу (МЦ) (це ніби базовий рівень ваших яєчників). 1-м днем МЦ є перший день менструальної кровотечі.
Потім лікар, який проводить обстеження, каже, з яким інтервалом вам приходити на дослідження: через день або на 10 день МЦ. Усе дуже індивідуально. Наприклад: якщо овуляція за даними УЗД передбачається на 10 день МЦ, то зазвичай на 11-12 день визначають наявність або відсутність жовтого тіла, і на цьому Вашу фолікулометрію на цей цикл закінчено. І навпаки, за різних патологій жінці потрібно проходити дослідження через день аж до 25-30 дня МЦ (якщо тривалість МЦ 28-32 дні).
УЗД проводять як трансабдомінальним датчиком (ТАД) (через передню черевну стінку), так і трансвагінальним (ТВД), що є кращим, зважаючи на якіснішу картинку на моніторі апарату УЗД (в піхву вводять спеціальний датчик з гелем для УЗД, на який надягнений одноразовий презерватив).
Бажано за день до дослідження не вживати продукти, що призводять до підвищеного газоутворення в кишечнику (капуста, бобові тощо). Газ не проводить ультразвукові промені, тому їх наявність може знизити якість одержуваного зображення, особливо, якщо проводити його ТАД. Також під час проведення дослідження ТАД за 1 годину до дослідження необхідно наповнити сечовий міхур, щоб яєчники було краще видно: випити 1 л чистої води без газів і не мочитися.
Для проведення дослідження ТВД спеціальної підготовки не потрібно, крім дотримання особистої гігієни зовнішніх статевих органів.
У нашому центрі ви одноразово оплачуєте весь цикл досліджень під час первинного прийому, за наступні дослідження нічого не доплачуєте. Кількість досліджень визначає фахівець УЗД індивідуально (мінімум 3).
Щоб записатися на фолікулометрію в медичний центр “Доктор Леа”, Вам достатньо зателефонувати за телефонами на нашому сайті або вказати свій номер у спеціальному спливаючому вікні на сайті і ми Вам зателефонуємо!