“Довіряй, але перевіряй” – як виявити проблеми із серцем на початкових стадіях
“Praemonitus, praemunitus!” (лат.).
(“Попереджений – значить озброєний”)
Нині захворювання серцево-судинної системи є провідною причиною смертності в усьому світі. У зв’язку з цим вчені всього світу намагаються виявити всі фактори ризику, методи виявлення початкових стадій захворювань та їх профілактики.
Найпростішим і безболісним методом дослідження “електричної функції” серця є електрокардіографія (ЕКГ). Говорячи простою мовою, якщо уявити, що серце – це квартира, то ЕКГ допомагає оцінити особливості електрики в цій квартирі, можливі порушення, вроджені особливості, що можуть слугувати фактором ризику для появи аритмій за певних умов. Також за електрикою побічно можна оцінити “водопровід” нашої квартири, тобто. власне кровопостачання серцевого м’яза.
Лікар, який проводить дослідження, може визначити наявність чи відсутність тієї чи іншої аритмії, її тип, виявлення ішемії (недостатнє кровопостачання тканини серця), підтвердження наявності гострого інфаркту міокарда (ГІМ) (хоча не завжди це можливо зробити лише за ЕКГ, часто для точної діагностики потрібно зробити аналіз крові на маркери некрозу (смерті) м’язів серця, які на сьогоднішній день є золотим стандартом у діагностиці ГІМ в усьому світі), визначення непрямих ознак довготривало існуючої гіпертонії: гіпертрофії міокарда лівого шлуночка, передсердя.
Необхідно пам’ятати, що ЕКГ – дослідження проводять у спокої, тому іноді навіть у пацієнтів зі стенокардією (“грудна жаба”) має відносно нормальний вигляд. Але при незначному навантаженні на ЕКГ виявляються виражені зміни. З метою виявлення цього, проводять таке дослідження як ТРЕДМІЛ-ТЕСТ або ВЕМ (велоергометрія). Це проби з дозованим фізичним навантаженням, де перша проводиться на біговій доріжці з електромотором, а друга на спеціальному велотренажері. Паралельно дослідник записує ЕКГ. У процесі проведення тесту пацієнта просять повідомляти про появу болю та інших неприємних відчуттів. Тест незамінний у плані визначення спенени переносимості фізичних навантажень у пацієнтів із серцевою недостатністю, ішемією міокарда (стенокардія, безбольова форма), та її ступеня.
Третім, але не менш важливим, дослідженням є ехокардіографія (ЕхоКГ або УЗД серця). Сучасні апарати ультразвукової діагностики оснащені спеціальною програмою, як-от тканинний, колірний, імпульсний, постійно-хвильовий доплер, що дають змогу оцінити швидкості руху міокарда (м’язи серця), зони поганої скоротливості, аномальної, також за допомогою апарата візуалізують практично всі структури серця, зокрема судини, клапани, оцінюють їхню структуру, функцію, наявність патологій.
Дослідження (ЕхоКГ) також, як і ЕКГ, проводять у положенні пацієнта лежачи на медичній кушетці на спині або на лівому боці. Дослідження абсолютно безпечне, безболісне і займає від 15 до 30 хв (час залежить від тяжкості виявлених змін, коли дослідникові необхідно зробити додаткові виміри, які не використовуються рутинно).
З вищеописаного стає зрозуміло, що ЕКГ, ТРЕДМІЛ-ТЕСТ (ВЕМ), ЕхоКГ (УЗД серця) – дуже важливі помічники в профілактиці й боротьбі із серцево-судинними захворюваннями і, як Віра, Надія, Любов, незамінні у своєму роді, але взаємодоповнюють одне одного.
Якщо Вас турбують періодичні болі в грудній клітці або задишка, особливо пов’язані з фізичним навантаженням, перебої, відчуття “завмирання” серця, не відкладайте похід до лікаря-кардіолога!
Автор статті: лікар терапевт-кардіолог Золотарьова Тетяна Володимирівна.